Şişli Yangın Tüpü Dolumu

Şişli Yangın Tüpü Dolumu

Yangın tüpü, yangının önlenmesi sırasında kullanım önceliği olarak ilk sırada gelir ve tüpün doluluğu da ayrıca önem taşıdığı için Şişli yangın tüpü dolumu sayesinde güvenli kullanım sağlanabilir, can ve mal kaybı en aza indirilebilir. Yangın tüpleri içerisinde basınçlı gaz ve toz bulundururlar.

Yangın sırasında emniyet pimi açılarak kullanılır ve bu sırada tüpün içinden basınçla beraber gaz ve toz çıkar. Tüpten çıkan bu maddeler sayesinde yangının oksijenle direk irtibatı kesilerek sönmesi sağlanır. Yangın tüpü içerisindeki malzemeler sayesinde ısı ve oksijen arasındaki bağlantıyı kesmeye yarayan bir araçtır.

şişli yangın tüpü dolumu

Yangın tüpleri çok farklı ebatlarda üretilebilirler. Tüplerin fiyatları da özelliklerine göre değişmektedir. Özellikle yangının oluşması esnasında önlenmesi açısından büyük önem taşırlar. Tüpün kaliteli ve doluluğundan emin olunması gerekir. Şişli yangın tüpü dolumu ile doluluk tespiti yaptırılabilir yangın tüpü değişimi, yangın tüpü yenileme ve yangın tüpü doldurma işlemi yaptırılabilir.

Şişli Yangın Tüpü Dolumu

Yangın tüpünün kaliteli olması ve içerisindeki yangın söndürücü maddelerin kullanım zamanının geçmemiş olması yangın tüpünün performansı açısından önem taşır. Düzenli olarak kontrol ettirilmesi ve dolumunun düzenli yaptırılması gerekir. Aksi takdirde yangın esnasında işe yaramayan bir yangın tüpüyle karşı karşıya kalınabilir ve sonuçları kötü yönde etkileyebilir.

Bu tarz kötü sonuçlarla karşı karşıya kalmamak adına yangın tüplerine düzenli bakım yaptırılması gerekir. Yangın tüpünün değişimi ve dolumu uzman ve işinde deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Uzman kişilerin gerekli eğitime araç ve gereçlere sahip olması iş kazalarını önlemek ve kaliteli hizmet sunabilmek için önemlidir.

Şişli yangın tüpü dolumu ile bu konuda size kaliteli hizmet sunulacaktır. Yangın tüpü dolumu belirli bir işlem sırasına göre yapılmaktadır. Bu işlemler sırasıyla şu şekilde gerçekleşir;

 • Öncelikle yangın tüpü kontrol edilir ve içerisinde daha önceden kalmış basınç ve toz kalıp kalmadığına bakılır.
 • Kullanım zamanı geçmiş ya da kullanılmış arta kalan tozlar ve gaz tüpün içerisinden boşaltılarak temizlenir.
 • Uzman boşaltma valfini silindirden çıkarır.
 • Sifon borusu vanadan, vana gövdesi de yay sırasıyla çıkarılır.
 • Uzman valfi temizleyip contasını değiştirir ve bir hasar olgusu olup olmadığını belirlemek için ünitenin içini ve dışını inceler.
 • Temizlenen valf ileride basınç kaybını önlemek için yeni bir valf gövdesiyle birlikte tekrar monte edilir.
 • Söndürme maddesi tüpün boyutuna uygun olacak şekilde ve tüpün dolum talimatlarına uygun olarak tekrar doldurulur.
 • Söndürme maddesinin dolum işleminden sonra uygun basınçlandırma gazı da tüpün içine eklenir.
 • Talimatlarda belirtildiği gibi uygun şekilde basınçlandırma işlemi yapılır.
 • Uzman kalite kontrol yaparak sızıntı olup olmadığını inceler.
 • Tahliye hortumu veya nozulu yeniden takılır.
 • Yangın tüpü tekrar tartılarak uygun ağırlıkta olup olmadığı kontrol edilir.
 • Yeni bir etiket yapıştırılarak emniyet pimine yeni mühür takılır.

Yangın tüpü dolum işlemi böylece başarıyla tamamlanmış olur.

Yangın Tüpü ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yangın tüpleri yangının oluşması esnasında ilk öncelikle kullanılması gereken yangın söndürücü araçlardır. Yangının önlenmesi açısından çok önemli yer tutan bu araçların kullanıma ve standartlara uygun olması kaliteli ve kullanım süresinin dolmamış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yangın tüplerinin fiyatı da kalitesine göre değişmektedir. İçerisinde ki yangın söndürücü etkili gazlar ve tozlar sayesinde ısının oksijenle teması kesilir ve oksijenle beslenemeyen yangın söner. Bu söndürücü maddelerin kalitesiz olması ve etkisini yitirmiş olması faydadan çok zarar sağlayacağı için düzenli kontrol ve bakım yaptırılması gerekir.

Yangın tüplerinin genelde 4 metre püskürtme mesafesi bulunmaktadır. Yangın söndürme tüplerinin 2 yılda bir tamamen boşaltılıp doldurulması gerekir. Köpüklü tüplerin bakımı 2 yılda bir Halokarbon tüplerinin ise yılda 2 kez dir. Dolum ve bakım işlemleri için Şişli yangın tüpü dolumu ile iletişime geçebilirsiniz.Ara