Yangın Hidrant Sistemleri

Yangın Hidrant Sistemleri

Yapı ve binalarda yangından korunma ve ilk müdahale sırasında söndürülememiş yangınlara dışarıdan müdahale etmek yangın hidrant sistemleri sayesinde mümkündür. Genellikle bina ve yapılarda tüm çevreyi kapsayan şekilde yangın hidrant sistemleri kurulur. Yangın hidrantları genellikle itfaiye araçlarının kolay yanaşabileceği şekilde düzenlenmektedir.

Yangın söndürme sistemlerinden ve yangın söndürme ekiplerinin en büyük destek elemanlarından birisi de yangın hidrantıdır. Çok önemli bir kurtarıcı olan hidrant, kontrol altına alınamayan alevlerle mücadele eden itfaiye ekiplerinin acil bir söndürücü ve takviye niteliğindedir. Genellikle bütün binaların dış tarafında bulunan ve yangınların söndürülmesinde etkili söndürme sistemidir.

yangın hidrant sistemleri

Müdahalelerde manuel olarak kullanılır ve ekiplerin, kesintisiz ve büyük miktarlarda su imkânı sağlayarak yangınların yeniden alevlenmesi ve yayılmasını önlemektedir. Söndürme ekiplerinin suyu bitmesiyle su kaynağına giderek tekrar zaman kaybetmek yerine yakında bulunan yangın hidrantı kullanarak vakit kazanırlar.

Yangın Hidrant Sistemleri Hakkında Genel Bilgi

Firmamız Buson Yangın olarak yangın hidrant sistemleri üretimi ve satışı işlemleri kaliteli şekilde gerçekleştirilmektedir. Üretmiş olduğumuz tüm ürünlerimizin fiyatları rekabetçi fiyatlardan oluşmaktadır. Her koşula uygun olarak üretilen dökme demir kullanılarak yapılan yangın hidrantları yangın söndürme konusunda oldukça önemli sistemlerdendir.

Yangın söndürme ile ilgili yönetmelikler de belirlenmiş özeliklere göre bazı işletmelerin bünyesinde ve bahçesinde yangın hidrantı bulundurmak ile yükümlüdür. Denetimlerde en önemli ayrıntılardan birisi de budur. Bir bina da başlayan yangını itfaiye ekipleri içeri girerek söndürür. Binanın dışından da yangın hidrantı yardımıyla kesintisiz söndürme için su püskürtülür.

Profesyonel ekip ve mühendislerimiz tarafından tasarlanmış üst kaliteye sahip yangın hidrant sistemleri ürünlerimizin montajı da oldukça önemlidir. Yangın hidrantları kullanılacak suyun debisi dikkate alınmaktadır.

Bölgede bulunan yangın risklerine göre birbirine yakınlıkları ayarlanır. İtfaiye ekiplerinin su ihtiyacı olan kaynaklara ulaşmak zor ve zaman alıcı olan yerlerde yangın hidrantları birbirlerine yakınlıkları ayarlanarak tehlikeler önlenebilir.

Yangın risklerinin çok yüksek olduğu yerlerde suyun yangın hidrantı içinden çıkış basınçları 700 kPa şeklinde ayarlanır. Risk oranı düştükçe basınç değerleri de kademeli olarak azaltılır. Yüksek basınçlı sular genellikle yüksek binaların olduğu yerlere yerleştirilir ve yangın hidrantları bu şekilde değerlendirilir.

Yangın alanlarında önemli bir yere sahip olan yangın hidrantlar için kullanılan dolaplar ısıya dayanıklı olacak şekilde üretilmektedir. Bu dolaplar oldukça kolay kullanılabilme özelliğine sahip olmaktadır. Ayrıca dışarıda iklim şartlarına dikkat edilerek üretilen çatı ve ayaklara sahip olan dolaplardır.

Kırmızı renge boyanmış olmasından dolayı daha dikkat çekecek yerlere konumlandırılırlar. Genellikle yangın hidrantı dolaplarının için de bezden yapılmış 20 metre uzunluğunda yangın hortumu bulunur.

Alüminyum düz bir lansa sahip paslanmayan ve bozulmayan bir kilide sahiptir. Ayrıca kabartmalı yangın yazısı ve uyarıcı talimatlar, profilden yapılan montaj ayaklara sahiptir. Menteşeli olarak yangın hidrant dolapları TSE standartlarına uygun olarak üretilir.

Yangın Hidrantı Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Siz değerli müşterilerimizin taleplerine uygun olarak dizayn edilebilen yangın hidrant ölçüleri genellikle farklı ebatlarda olmaktadır. 1435 mm, 1750 mm 2150 mm ölçüleri en fazla talep edilen ve kullanılan ölçülerdir.

Çok düşük hava sıcaklığından dolayı suyun donmasının muhtemel olduğu yer ve durumlarda otomatik boşaltma özelliğine sahip olması gerekmektedir. Bu ölçülere sahip olan yangın hidrantlar da standart olarak bulunan iki çıkış görülmektedir. Fakat üç çıkışlı olarak üretilen yangın hidrantları da imal edilmektedir.

Yangın hidrantlarında dökme demirin sağlam ve dayanıklı olması yangın hidrantlarının oldukça fazla dirençli bir özelliğe sahip olması sağlamaktadır.

TS EN 14384 olarak nitelendirilen sertifikaya sahip olan yangın hidrantlarımız acil durumlarda görevli olan ve bina da bulunan sivil savunma personeli ile profesyonel itfaiye ekiplerinin en büyük destekçisidir. Yangın hidrantları firmamızın garantisi altındadır. Detay bilgi almak için firmamızla iletişim kurabilirsiniz.Ara