Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme sistemleri boğma ve soğutma çalışmaları artık daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Kuru kimyevi tozlu yangın tüpünde kullanılan toz, kısa adı MAP (Mono Amonyum Fosfat) ve AS (Amonyum Sülfat) içeren bir toza içermektedir. Bu sistemlerin çalışmasında ABC tozları yanan katı madde yüzeyinde erimektedir. Böylece örtücü bir tabaka meydana gelmektedir. Oraya çıkan ayırmanın etkisi ile nadiren bir boğma ve soğutma işlemi olduğundan yangının büyümesini engelleyen bir kimyasal reaksiyon ortaya çıkmaktadır.

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme sistemleri ile firmamız olası yangınlara karşı hızlı ve etkili bir söndürme ve soğutma işlemini siz değerli müşterilerimize kazandırmaktadır. Firmamız bünyesinde uygun fiyatlara alabileceğiniz kuru kimyevi toz yangın söndürme cihazlarını hemen inceleyebilirsiniz.

kuru kimyevi yangın söndürme sistemleri

Kuru Kimyevi Toz Yangın Söndürme Nedir?

Yanıcı nitelikte olan katılar (odun, kâğıt, ot, kömür, kumaş), sıvılar (mazot, benzin, makine içerisinde kullanılan yağlar, gaz yağları, yağlı boyalar, katran ve solvent) ve gazlar (LPG, metan, bütan, propan, hava gazları, doğalgaz ve hidrojen) gibi yangınların çıkması durumunda etkili bir şekilde müdahale etmek için kullanılan madde yangın gazı söndürme cihazı olarak yangınlarda kullanılmaktadır.

Bu cihazlarımızda ortalama tene irilikleri 40 m civarındadır. Zehirleyici etkisi hiçbir şekilde bulunmamaktadır. Cihazda bulunan tüplerde itici gaz olarak azot gazı da kullanılır. Püskürtme işlemi bu şekilde yapılır. Yangın tüplerinin içerisinde 18 bar basınç yer almaktadır.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme sistemleri ile yangınlara karşı daha etkili çözümler sunabilirsiniz. ABC sınıfı yangınlarda alanındaki diğer cihazlara oranla daha etkili bir söndürme sistemi sunan kuru tozların bileşimlerinde MAP, BC sınıfı türünde yangınlarda ise söndürmede etkili kuru tozlar sodyum bir Karbonat, Potasyum bir karbonat, potasyum sülfat, potasyum klorid ve potasyum sülfat+ kalsiyum karbonat bulunmaktadır.

D sınıfı yangınlarda söndürme işleminde etkili olan kuru tozlarımız alkali kloridler içerir. Bunlar içerisinde sodyum klorür, potasyum klorür vardır. Bunun dışında alkali de yer almaktadır.

Kuru Kimyevi Toz Yangın Söndürme Sistemlerini Nerede Kullanamayız?

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme sistemleri kısa sürede temizlenme durumları olmazsa hassas yüzeylerde aşındırıcı etkileri görülebilir. İçerisinde bulunan serbest oksijen radikalleri ise kimyasalların söndürülmesinde etkili olmamaktadır. Metal yangınlarda da bu cihazımızın kullanımı etkili değildir.

Ayrıca sıradan yanıcıların içten içe devam eden yanmalarda da bu cihazının etkili olmadığı görülmektedir. Bu cihazın tozdan etkilenmemesi cihazın çalışmasında olumlu derecede etkilidir. Cihazınızı korumak için toz almayacak bir yerde tutmanız sizler için faydalı olacaktır.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Sistemlerinin Özellikleri

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme sistemleri diğer yangın söndürücü sistemlerine göre söndürme süreleri zaman almaktadır. Bölgesel olarak söndürmede daha etkili sonuçlar vermektedir. Sulu sistemlerin kullanılmasının özellikle uygun olmadığı yerlerde tercih edilmesi çok doğrudur. Bu cihazların minimum boru çapları gerekmez. Hacim ve bölgesel koruma olarak iki değişik türü bulunmaktadır. Bu cihaz türlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

Birincisi hacim koruma sistemleri kapalı alanlar için tercih edilenlerdir. Yüzey alanlarının toplam yüzdesi %2 veya %3 olarak açıklık söz konusudur. Lokal ya da bölgesel olarak niteleyeceğimiz tür ise açık ya da kapalı alanlarda tercih edilebilir. Uluslararası onaylara sahip vanaları bulunmaktadır. Kuru kimyevi toz yangın söndürme cihazlarını firmamızdan uygun fiyatlara kısa sürede temin edebilirsiniz. Bu cihazları da;

 • Petrol rafineleri
 • Kimyasal madde üretimi yapmakta olan fabrika ve tesislerde
 • Boya kabinleri olan yerlerde
 • Kaplama odalarında
 • LPG pompa istasyonlarında
 • Uçak hangar bölgelerinde
 • Pompa bölümlerinde
 • Jeneratörlerde
 • Panolarda
 • Yanıcı sıvı depolarında
 • Parlayıcı madde bulunan sıvı depolarda güvenle kullanabilirsiniz. Buson yangın sizlere en iyi yangın söndürme sistemlerini sunmaktadır. Bilgi için hemen arayınız.


Ara