Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri nedir? Konusu çok sık araştırılan konulardan bir tanesidir. Özellikle toplu çalışılan işyerlerinde, kamu kurumlarda, okullarda ya da bunun gibi birçok tesislerde çıkabilecek yangınları çıkış anında tespit ederek önlemeye yarayan sistemlere yangın alarm sistemleri adı verilmektedir.

Bu sistemlerin esas kurulma amacı hem mal hem de can güvenliğini göz etmek amacı taşımaktadır. Erken uyarısı sistemleri de denen bu sistemlerin kurulumu ve bakımı olası yangın felaketleri için büyük önem arz etmektedir. Yangın alarm sistemlerinin çalışma prensibi şu şekilde olmaktadır.

yangın alarm sistemleri

Normal durumun üzerinde bir duman veya ısı tespitinde ya da fazla bir ışık algılandığında sistem devreye girmekte ve alarm merkezlerine ve yapıya gerekli sinyalleri vererek çalışmaktadır. Sistemin doğru olarak işlemesi için kaliteli malzemelerden yapılmış olması, gerekli hassasiyette olması ve bakımlarının zamanında yapılmış olması önem arz etmektedir.

Firmamız yangın alarm sistemleri kurulumu ve bakımı hizmeti vermekte olup yangın sektöründe uzun yıllardır edinmiş olduğu deneyim ile mevzuat ve yönetmelikleri takip ederek güvenilir hizmet sağlamaktadır.

Yangın Alarm Sistemleri Çeşitleri

Yangın alarm sistemleri çalışma prensiplerine göre ikiye ayrılmış şekilde incelenmektedir. Konveksiyonel ve anolog alarm sistemleri olarak isimlendirilen bu çeşitlerde kendi aralarında çeşitli dallara ayrılmaktadır.  Anolog yangın sistemleri genellikle yüksek yapılarda tercih edilmektedir.

Burada sistemin işleyişi hatlardan geçen kablo ve algılayıcı birimlerin her bir noktayı tek tek analiz ederek herhangi bir ısı ve duman algılaması ya da bu değişkenlerde herhangi bir değişiklik saptaması durumunda ana panele uyarı vererek ikazda bulunması şeklindedir. Anolog yangın alarm sistemleri Duman, ısı, beam dedektörler , multi sensörler, yangın butonları, yangın flaşörleri ve yangın sirenleri gibi ekipmanlara yer verilmektedir.

Konveksiyonel yangın sistemleri ise belirli bir noktada çıkan yangınların tespiti amacıyla işlem görmektedir. Anolog yangın sistemlerine göre daha az komplike sistemler olarak bilinmektedirler.

Bu nedenle daha ekonomiktirler. Günümüzde görece daha küçük işletmeler ve kurumlarda bu tarz yangın söndürme sistemleri daha yaygın olarak bulunmaktadır. Aynı anolog yangın sistemleri gibi bu sistemde de bulunan ekipmanlar hemen hemen aynı olmaktadır.

Yangın Algılayıcı Sistemlerin Ayrıştırılması

Yangın algılayıcı sistemlerin 3 farklı algılayıcı sistemi mevcuttur. Bunlar yangın, gaz ve toz dedektörüdür. Yangın dedektörlerinin çalışma mantığı yangın çıkış anında sinyal gönderip söndürme sistemlerini aktive etmesidir. Yangın algılayıcılar kendi içlerinde duman dedektörü , ısı dedektörü ve alev dedektörü olarak 3’e ayrılırlar.

Gaz Dedektörleri evlerde ve işyerlerinde oluşan gaz kaçaklarını tespit ederek zehirlenme ve yangın riskini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu sistemlerde kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Bunlar zehirli gaz dedektörü ve yanıcı gaz dedektörleridir.

Toz Dedektörleri ise havada biriken patlayıcı gazların denetlenmesi amacıyla kurulan sistemlerdir. Bu tarz ortamların oluşmasına müsait işyerlerinde patlama riskini ortadan kaldırmak amacıyla toz dedektörlerinin kullanılması elzemdir.

Yangın Alarm Sistemleri Fiyatları

Yangın alarm sistemleri yangın başlama anında uyarım veren sistemler bütünüdür. Alarm sistemlerini tek başına kullanmak yeterli olmasa da yangının büyümeden önlenebilmesi amacıyla kurulumunun ve bakımın düzenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Yangın alarm sistemleri fiyatları kurulacak olan alanın büyüklüğüne ve kullanılacak sistemin çeşidine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Firmamızda uygulanan ürünlerin fiyatı piyasa koşullarına göre oluşturulmakta olup ödemeler konusunda sizlere kolaylıklar sağlanabilmektedir. Firmamız hem kurulum hem de sistemlerin düzenli bakımı konusunda hizmet alabileceğiniz güvenilir ve kurumsal bir yapıdır.

Yangın alarm sistemleri ile ilgili sormak istediğiniz teknik ayrıntılar için firmamız deneyimli ekibinden bilgi alabilir ve sipariş vermek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.Ara