Duman Dedektörü

Duman Dedektörü

Duman Dedektörü Nedir? Dedektör kelime anlamı olarak algılayıcı, tespit edici cihaz demektir. Çok çeşitli kullanım alanları olan dedektörler manyetik alan, metal, altın, ısı, ışık algılayan ve duman dedektörü çeşitleriyle kullanım alanı geniş cihazlardır. Metal dedektörleri alışveriş merkezlerinin girişinde ve havaalanlarında bulunur ve metal bir şeyle içerisinden geçildiğinde ses çıkarır.

Hobi olarak kullanılan define aramak için kullanılan dedektörlerde yine aynı mantıkla çalışırlar ancak yeraltında bulunan altını veya yarı değerli metalleri bulmak için kullanılır. Dedektör denilince akla ilk önce yangın alarmı sistemleri gelmektedir. Bu sistemler içerisinde de günlük hayatta artık her yerde karşılaştığımız duman dedektörü ilk sırada gelmektedir.

duman dedektörü

Duman Dedektörü

Yangın önlemlerinden biri olan duman dedektörü, son yıllarda evlerde, hastanelerde, okullarda, işyerlerinde ve alışveriş merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yangın önleme konusunda alınan önlemlerden ilk ve en önemlisi olan duman dedektörü, kapalı alanlarda sigara kullanımının yasaklanmasıyla birlikte caydırıcılık sağlamıştır diyebiliriz. İnsanlar kapalı alanlarda sigara içerken duman detektörlerinden çekinmektedirler.

Özellikle evlerde kullanılan duman dedektörleri bu konuda büyük rol oynamıştır. Sigara dumanını bile algılayıp alarm vermesi sebebiyle duman dedektörlerinin ne kadar hassas olduğunu anlayabiliriz. Yangın algılama sistemleri ne kadar hassas olursa ve dumanı ne kadar erken algılarsa yangınla mücadele etmekte o kadar kolay olur. Büyümeden önlenen yangınla can ve mal kaybı da en aza indirilmiş olacaktır.

Duman dedektörü adından da anlaşılacağı üzere dumanı algılar ve sinyal verir. Ancak duman dedektörü sadece dumanı algılamaz. Duman dedektörleri, duman, ısı, ışık ya da gazı algılayabilir. Yangın algılamanın ilk adımı olan bu dedektörler can ve mal güvenliği için gerekliliği tartışılmaz niteliktedir. Evlerde genellikle ısı ve ışığa tepki veren dedektörler kullanılmaktadır. Duman dedektörleri ise kalabalık ortamlarda daha çok tercih edilirler.

En ufak bir ısı ve ışık değişiminde sinyal verebilen dedektörlerin kalabalık ortamlarda hastane ve okullarda kullanılması önlem değil aksine kaos yaratacağı için dedektör kullanılacak yere göre tercih yapılması gerekir. Dedektör olası kötü bir durumdan en az etkilenmek ve hiç etkilenmemek için kullanılır bu yüzden ortama uygun dedektör seçilmemesi gereksiz paniğe yol açabilir.

Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?

Duman dedektörü aslında çalışma prensibi olarak çok basit bir cihazdır. Normal seviyenin üzerinde duman algıladığı zaman sinyal vermek üzerine kurulmuş bir sistemi vardır. Duman dedektörünün aktif hale gelebilmesi için mutlaka bir uyarıcı tarafından uyarılması gerekir. Dedektör bulunduğu ortama, ortamda bulunan kişilere ve alarm izleme merkezlerine sinyal verir.

Duman Dedektörü Çeşitleri

Duman dedektörü, optik, pilli ve ışın tipi olarak ayrılabilir. Dedektörler uygulama alanlarına göre seçilirler. Duman dedektörü fiyatı da tipine göre değişiklik göstermektedir. Optik duman dedektörleri, havada ki değişimi tespit etmek için ışın demeti kullanırlar.

Dedektör kızılötesi ve ultraviyole sistemleriyle çalışır. Dumanın ışın dizilimini engellemesiyle ışık kırılmalarını algılayarak çalışan bu dedektör sisteminin de farklı çeşitleri mevcuttur. Optik duman dedektörü genelde yavaş başlayan yangınlarda daha iyi sonuçlar vermektedir.

Pilli duman dedektörleri, pil veya güç kaynağıyla çalışır. Genellikle uygulama alanındaki güç kaynağı ünitesine bağlanarak kullanılır. Dumanın dedektöre girmesi ve iyonize havanın dumana yapışarak alarmı çalıştırması şeklinde bir çalışma prensibi vardır.

Bu dedektörler hassas oldukları için toz ve buhar bulunmayan ortamlarda kullanılması tercih edilir. Banyo, mutfak, otopark ve havalandırma bulunan alanlarda kullanılması dedektörün çok hassas ve sık alarm verebilme kapasitesi yüksek olduğu için tavsiye edilmez.

Işın tipi duman dedektörleri ise tavan yüksekliğinin yüksek olduğu alanlarda kullanılır. Sinema, tiyatro, havalimanı gibi alanlar bu sistem için uygundur. Çok sayıda dedektör kullanımına alternatif olarak üretilmiş bir sistemdir. Duman dedektörü fiyatları hakkında bilgi almak için Buson Yangın firmamız ile iletişime geçiniz.Ara