Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri, ateşle ısınan havanın soğutulması şeklinde uygulanan yangın söndürme sistemidir. Eski bir söndürme sistemi olmasına karşı hala en çok tercih edilen, oksijen ile yangın arasındaki teması keserek yangının yayılmasını önleyen Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri sayesinde hızlı sonuçlar alınabilmektedir.

Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri ile yangın söndürülürken insanlarla temas söz konusu olmamalıdır. Bu nedenle otomatik ya da manuel nasıl olursa olsun bu sistemi kullanan kişilerin kesinlikle eğitimli olması gerekmektedir.

co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri

Can kaybının yaşanmaması için ve mal kaybını en aza indirebilmek için gerekli tedbirlerin alındığı ve eğitimli kişilerden oluşan yangın söndürme ekibinin oluşturulduğu sistemlere kesinlikle ihtiyaç duyulmaktadır.

Buson yangın sistemleri olarak ürettiğimiz ve satışa sunduğumuz her ürünü oluştururken önce insan sağlığını sonrasında ise mal mülk güvenliğini düşünerek hizmetlerimizi sunmaktayız.

Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri, renksiz, kokusuz bir gaz olan karbondioksitin dolum maliyeti de düşük olduğu için tercih edilebilmektedir. Ancak bu gaz boğucu olduğundan insan sağlığı açısından oldukça zararlı bir gazdır. Bu nedenle ciddi kısıtlamalar eşliğinde kullanılabilen bu yangın söndürme sistemi kesinlikle eğitimli kişiler eşliğinde kullanılmalıdır. Bu gazın ağırlığı havanın ağırlığına oranla yüzde 50 oranında fazla olmaktadır.

Bu nedenle yangın söndürme işlemi esnasında oldukça etkin bir rol üstlenen Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri dolum maliyetinin de düşük olması nedeniyle en çok tercih edilen yangın söndürme sistemi olarak varlığını sürdürmektedir.

Karbondioksitli söndürmede gaz sıkılan alan beyaz bir sis ile kaplanır ve bu kaplanan alanlar üzerinde kirlenme ya da deforme olmadan yangın kontrol altına alınabilmektedir.

Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri Kullanıldığı Yerler

Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri, yanıcı sıvı depolama alanları, kapalı depolama yapılan alanlar, tünel içleri, toz boruları, rüzgar enerjisi, hidroelektrik, güneş ve jeotermal santrallerin bulunduğu alanlar, endüstriyel fırınlar, arşivlemelerin yapıldığı alanlar, elektronik kontrol üniteleri yani genel olarak E sınıfı yangınlarda kullanılmaktadır.

E sınıfı yangınlarda elektrik yangınlarının meydana gelmesi nedeniyle su kullanılamamaktadır. Bu nedenle elektrik iletkenliği olmayan karbondioksitli gaz sistemi ile yangınlara müdahale edilmektedir.

Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri özellikleri;

  • Gazın yapısal özellikleri sayesinde ozon tabakası üzerinde herhangi bir zarar oluşturmamaktadır.
  • Boğucu etkisi bulunduğu için solunum yollarına ciddi zararlar vereceği için insan olan alanlarda kullanımı yapılmamaktadır.
  • Yerel ve fiziksel söndürme özelliğine sahip olmaktadır.
  • Diğer dolum yapılan malzemelere oranla maliyeti oldukça düşük olduğu için çok fazlaca tercih edilebilmektedir.
  • Yerel boşaltma süresi 30, genel boşaltma süresi 60 saniye olup deşarj süresi ise minimum 60 saniye olarak hesaplanmaktadır.
  • Beyaz bir sis etkisinde görünüp tüm alanı kaplayarak soğutucu özellikleri sayesinde kısa sürede yangını kontrol altına alabilme özelliğini göstermektedir.

Tüm bu özelliklerin toplamı ve özellikle maliyetinin düşük olması nedeniyle yangın söndürme sistemleri arasında en çok tercih edileni Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleridir.

Düşük Maliyetli Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Co2 karbondioksitli yangın söndürme sistemleri, dolum maliyeti düşük olduğu için tercih nedeni olmaktadır. Buson yangın sistemleri olarak da en uygun, en hesaplı ücretleri sunarak yangın söndürme işlemlerine biz de bir katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Yangınların can ve mal kayıplarına sebebiyet verebilecek ciddi bir felaket olduğu bilicinde hareket ederek en kaliteli, en güvenli yangın söndürme sistemlerini, en profesyonel eğitimli teknisyenlerimiz eşliğinde sunmaktayız. Çünkü söz konusunu insan sağlığı olduğunun bilincinde hareket etmekteyiz.

Tüm yangın ekipmanlarının temini ve yangın söndürme tüpü dolumu için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.Ara